Hanila naine

  • TANU

ERM A 509:3680

  • KAMPSUN

ERM 3756

  • PIKKSÄRK

ERM A 698:26

  • SEELIK

ERM 18330

  • PÕLL

ERM A 119:93  Pärnu-Jaagupi järgi

  • VÖÖ

ERM 18334

  • SUKAD

ERM A 509:3263 ab Simuna järgi

  • SÄÄREPAELAD


SÄRK

Särk on valmistatud valgest linasest riidest piha ja tuunikalaadse alasega, mille külgedel on siilud. Kaelus kurrutatud. 3 cm laiune püstkrae ja lai rinnalapp kaunistatud valgest linasest niidist põimpilutikandiga, ääristatud püvisilmpistes tornidega. Krae ääres 1 cm laiune sammastega heegeldatud pits. Laiad õlalapid on kaetud valge poepitsiga ja särgile õmmeldud tikkpistega. Krae ja rinnalapp suletakse 7 punase nööbi ja valgest niidist nööpauguga, milledega paralleelselt krael ja rinnalapil 7 samasugust nööpi ilustuseks.

Pikad, laiad, sirgelt otsaõmmeldud varrukad on õlal ja värvli juures nõelkurdu kogutud. Kaenla alla on õmmeldud nelinurksed kaenlalapid. 8,5 cm laiused värvlid on kaunistatud valgest linasest niidist põimpilutikandiga, ääres püvisilmpistes tornid. Värvlite servas valgest linasest niidist heegeldatud pits. Värvlid kinnituvad 4 punase nööbi ja 4 niidist aasakese abil.

Särk on valmistatud ERM-i eseme A 698:26 Hanila järgi. Vana särk on ilma õlaõmblusteta.

 

SEELIK

Seelik on kootud labases tehnikas, pikitriibuline. Triipudes vaheldub punakaspruun põhitoon rohekassiniste ja kollaste kitsaste triipudega. Vööjoonel on seelik volditud 3 cm sügavustesse vabalt langevatesse voltidesse. Voltide harjadele on vaheldumisi korjatud kastanpruuni, beeži ja rohekassinist triipu. Seelik on kitsa linasest riidest värvli külge õmmeldud.  Esiosa keskel on lai sile osa. Kinnis paremal pool sileda osa juures. Allääres vasakul pool linasest riidest toot. Kardpaelast kaunistus on  varasemate seelikute eeskujul alläärde õmmeldud.

Seelik on valmistatud ERM-i eseme 18330 Hanila järgi. Kirjelduse järgi on värvitud puu värvidega.

 

KAMPSUN

Sinisest villasest riidest kampsun on õmmeldud keha ümber liibuvana. Kaelus on sügava väljalõikega. Õlaõmblused on viidud seljaosale. Hõlmad on vaskhaakidega suletud kitsa õlekäiguga. Seljaosa vööjoonelt suunduvad kaarjad õmblused käeaugukaarde. 7 cm laiune sees on volditud rühmadena: selja keskjoonel on 2-kordne vastandvolt, 6-7 cm vahedega on neli vastandvolti ja esiosal üks ühepoolne volt.

Laiad varrukad on päras volditud, suus kitsenevad. Varrukapära  on seatud 1 cm sügavustesse voltidesse, voltide vahe on 1 cm. Voldid on suunaga eest seljaosa poole. Varrukasuus on 5 cm pikkune lõhik, suletud haagiga. Vooder on pleegitamata linasest riidest.

Kampsun on valmistatud ERM-i eseme 3756 Hanila järgi.


PÕLL

Põll on valmistatud jämedamast linasest riidest, laius allääres 70 cm. Sidumiseks on 2 cm laiune värvel, mille otstesse on kinnitatud 3-haruliselt palmitsetud linasest niidist sidumispaelad. Vööjoonel on põll volditud. Põlle alläär on kinnitatud 1 cm laiuselt pilupalistusega ja  kaunistatud 2,7 cm laiuse valgest linasest niidist põimpilu tikandiga. Pilureast 4 cm ülespoole on kinnitatud 3 cm laiune valgest linasest niidist valmistatud kõlanarmaste rida. Põlle allserva külge kinnitada samuti valged narmad, mis  suunduvad ümber põlle nurkade üles külje suunas ja ulatuvad veidi kaunistusest ülespoole.

Põll on valmistatud ERM-i eseme A 119:93  Pärnu-Jaagupi järgi.

 

TANU

Valgest linasest riidest lillkirjaline tanu on tikitud mitmevärviliste siidniitide ja kardlõngadega. Tikandile on kinnitatud vasklitrid. Eesäär keerata tikandi laiuselt tagasi voodriks. Tanu eesserva tikandi äärde õmmelda punasele paelale kardpits. Eesserv  ääristada helesinise siidniidiga üleloomispistetega kahes suunas, nii et tekivad ristid ümber serva. Tanu sopp tärgeldada ja kurrutada 0,5 cm sügavustesse kurdudesse kuni tikandini. Kurdude otsad ja tagumine serv õmmelda seestpoolt kinni.   Tanu alläär palistada 1,5 cm laiuselt. Palistusest ajada läbi linasest niidist palmitsetud pael, millega tõmmata palistus kuklas kokku ja siduda tanu tugevalt pähe.  Ümber tanu siduda antiikroosat värvi siidpael.

Tanu on valmistatud ERM-i eseme A 509:3680 Hanila järgi. Tanu kiri oli lõigatud pooleks, esimene pool millekski asjaks tarvitatud.

 

KIRIVÖÖ

Vöö on valmistatud heledal linasel põhjal, kiri on tumepunase ja kastanpruuni villase lõngaga, äärekirjata. Laius  on 2,8-3,0 cm.

Vöö on valmistatud ERM-i eseme 18334 Hanila järgi. Vöö on vana moodi värvitud. Puupunane.

 

SUKAD

Varrastel kootud valgest villasest lõngast, vikeldatud kirjadega. Sukad siduda sukapaeltega ümber sääre.

Sukad on valmistatud ERM-i eseme A 509:3263 ab Simuna järgi.