Pärnu-Jaagupi naine

Ehted

Ümber kaela olid igapäevaselt klaas- või kivihelmestest helmekeed (kurguhelmed). Kurguhelmeid kanti tihedalt ümber kaela ja need paistsid kaelusest vaid osaliselt välja, sest on pigem talisman kui ehe. Kurguhelmed olid ühe- või mitmerealised. Helmed olid 18.-19. sajandil peamiselt klaasist, varem kivist (erinevad kristallid) või merevaigust. Klaashelmed võivad olla erinevat värvi ja erineva kujuga: ümmargused, tahulised, torukujulised (piiprellid) või soonitud (kruvilised). Eelistatud värvid olid valge ja sinine, näiteks sinised helmed ERM A 119:23 ja erivärvilistest klaashelmestest kee Pärnu-Jaagupist ERM A 120:50. Kurguhelmed pandi tüdrukule peale sündimist kaela ja neid kandis naine elu lõpuni. Esimesed helmed kinkisid lapsele tavaliselt ristivanemad. Hiljem täiendati keed tähtpäevade kingitustena.
Särgi krae kinnitati kurgu alt hõbedast (ka vasest) preesiga, ERM 18974 ja näidis Vändrast ERM 8400.
Pidulikul puhul seati keset rinda hästi nähtavale suur prees (vt Lisa 1 teksti lõpus), silmadega prees või kuhiksõlg. Pärnu piirkonna preesidel on kergelt ülespoole pööratud suuserv. Preesi võib kanda ka ülalpool, aga sõlg on kindlasti rinna kõrgusel. Kuhiksõled on 6-10 cm läbimõõduga ERM A 509:704 ja Pärnu kullassepp S. G. Nageli valmistatud kuhiksõlg ERM A 509:7236. Silmadega preesid on enamasti kuuest punasest klaastahukast „silmaga“, näidis Audrust: ERM 6717.
Kaela pandi piduülikonnaga helmekee kaelarahadega. Need on riietuse peale hästi nähtavale seatud. Kaelarahad olid nii kodaratega rahad ERM 19028 kui kannaga rahad (hõbetaalrid ja -rublad) ERM A 564:1406, mida oli kee küljes tavaliselt üks või kolm, harvem viis.

Sõrmused olid sel perioodil enamasti abielusõrmustena kasutatud vitssõrmus ja harisõrmuse erinevatest tüüpidest (inglipeasõrmus, kätega sõrmus) kõige enam õiemotiividega harisõrmus: ERM 18954 ja ERM 19012, mida kandsid nii mehed kui naised. 


Lisa 1

Suur prees (nr 24 Kattenbergi mustriraamatus)

Läbimõõt ca 8-9 cm, puntsitud ornamendiga. Foto (detail) ERM Fk 1087:7. See on nn Põltsamaa tüüpi suur prees, mida on kantud ka Pärnumaal ja Mulgimaal kuhiksõle asemel.Ehete teema: Jana Reidla